Реч шефа катедре
Поштовани посетиоци,
добро дошли на веб сајт Катедре за мехатронику, роботику и аутоматизацију Факултета техничких наука у Новом Саду.
Велико ми је задовољство што могу да вам представим нашу катедру.
Катедра за мехатронику, роботику и аутоматизацију основана је 2002. године и организационо се налази у саставу Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент.
Од свог оснивања до данас мисија катедре је образовање нових генерација стручњака у области инжењерских наука коју успешно остварује кроз извођење наставе на свим нивоима студија на Факултету техничких наука (основним, мастер и докторским), научно истраживачки рад и успешну сарадњу са привредом.
Као оснивач првог мултидисциплинарног студијског програма на Факултету техничких наука катедра је одговорна за развој и функционисање студијског програма Мехатроника. Циљ студијског програма је да образује стручњаке који поседује довољно потребног знања из основних инжењерских дисциплина, електротехнике, рачунарства, машинства, аутоматског управљања, програмирања и примене савремених информационих технологија, роботике, аутоматизације, савремене механизације, итд. због чега се садржај студијског програма перманентно осавремењава и прилагођава брзим променама у индустрији и технологији.
Поред студијског програма Мехатроника катедра изводи наставу и на следећим студијским програмима:
- Индустријско инжењерство,
- Инжењерство информационих система,
- Енергетика, електроника и телекомуникације,
- Рачунарство и аутоматика,
- Анимација у инжењерству,
- Биомедицинско инжењерство,
- Архитектура и
- Вештачка интелигенција и машинско учење.
У области научних истраживања и иновација Катедра за мехатронику, роботику и аутоматизацију је лидер у свом окружењу. Учесник је великог броја националних и међународних научних и развојних пројеката. Активно учествује у научним истраживањима која промовишу развој иновативних технологија и решења. Резултате научно истраживачког рада публикује у монографијама, уџбеницима, радовима у међународним и националним часописима, тематским зборницима и зборницима радова са конференција, симпозијума и научних и стручних скупова.
У циљу образовања инжењера чије су компетенције усаглашене са потребама и захтевима тржишта рада, катедра посебну пажњу посвећује сарадњи са привредом. Сарадња се реализује на основу уговора о пословно техничкој сарадњи и обухвата различите облике сарадње. Најзаступљенији облици сарадње са привредом су путем заједничких пројеката и пројектних задатака који су практично оријентисани ка решавању реалних проблема у пракси, реализације студентске праксе и израде дипломских радова студената, заједничких реализација обука, тренинга, семинара, гостујућих предавања и стручних скупова као и улагања у заједничке истраживачке ресурсе (истраживачке лабораторије и центре). Катедра сарађује са великим бројем компанија које послују на нашим просторима од којих бих истакао само неке као што су: Schneider Еlectric, Continental, Bosch, 3lateral, Levi9, Festo, SMC, итд.
Посебно желим да истакнем да смо изузетно поносни како на наше запослене тако и наше студенте без чије синергије катедра не би била оно што данас јесте.
Наш тим наставника и сарадника представља спој младости и искуства. Сви чланова катедре су и поред великих изазова и искушења са којим се сусрећу у свом раду у потпуности посвећени образовању младих људи с једне стране и научно истраживачком раду у предметној области с друге стране.
Наравно да све ово не би било могуће без наших студената. Студенти мехатронике спадају у групу најбољих студената Факултета техничких наука. Својим врхунским резултатима током школовања као и на многобројним такмичењима широм Европе и света од којих бих посебно истакао роботско такмичење EUROBOT они то потврђују.
На крају верујем да ћете у Катедри за мехатронику роботику и аутоматизацију препознати доброг и поузданог партнера и указати нам Ваше поверење да у свету пуном могућности и изазова, делећи исте системе вредности, и ослоњени једни на друге корачамо ка остварењу заједничких циљева у будућности.
С поштовањем
Шеф Катедре за мехатронику, роботику и аутоматизацију
Проф. др Слободан Дудић
Шеф катедре