Катедра за мехатронику, роботику и аутоматизацију

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Факултет техничких наука

Универзитет у Новом Саду

Трг Доситеја Обрадовића 6

21102 Нови Сад

Контакт телефон

+381 21 485 2167

Мејл адреса

mehatrоnika@uns.ac.rs

Промотивне активности катедре

Предавање из роботике

Позивамо вас на предавање на тему “Визуелна перцепција у роботској локомоцији и манипулацији”!

📆 28. новембар

🕐 13 сати

📍 Свечана сала ФТН

Др Жанг, виши научни сарадник у Шенжен институту за вештачку интелигенцију и роботику, представиће кључне аспекте роботске перцепције, укључујући детекцију објеката, разумевање окружења и естимацију стања, као и њену примену у роботици – од планирања кретања до колаборације човека и робота. С обзиром на све ширу примену робота у неструктуираним окружењима, посебно у колаборативним сценаријима, роботска перцепција постаје кључна за сигурност и ефикасност.

👨‍🏫 Др Жанг је експерт у динамичком СЛАМ-у и визуелној манипулацији, аутор је радова на престижним конференцијама као што су IROS, ICRA i RAL.

Чекамо вас!

Сарадња са Машинском школом "Панчево"

Чланови наше катедре доц. др Вуле Рељић и асистент Владимир Јурошевић посетили су Машинску школу “Панчево” како би помогли у монтажи и пуштању у рад новопристигле опреме лaбораторији за мехатронику. Неколико радних станица за руковање материјалом потпомогнутих индустријским роботом је повезано и тестирано, те оспособљено за даље пуштање у рад и коришћење. Ускоро се очекује и наставак радова на програмирању ових система и синхронизацији рада свих модула.

Тесла Глобал Форум 2024

У склопу дешавања на Тесла Глобал Форуму 2024, у Медија центру Радио телевизије Војводине, члан наше катедре доц. др Вуле Рељић одржао је предавање на тему “Информациона безбедност критичне инфраструктуре. Студија случаја: Реверзибилна хидроелектрана”.

Више информација могуће је пронаћи на:

Тесла Глобал Форум 2024

Учешће на конференцији IcETRAN 2024

У понедељак 03.06. у Нишу је одржана конференција IcETRAN 2024 и презентовани су радови из секције “Роботика и флексибилна аутоматизација”. Конференцији су присуствовали наши асистенти и професори: Мирко Раковић, Милутин Николић, Срђан Савић, Андреј Чилаг, Лазар Милић, Тања Берисављавић и Игор Бабић. Презентована су три рада чији су аутори наши професори и асистенти. У оквиру прве сесије презентован је рад под називом “NEURAL NETWORK REGRESSION ANALYSIS OF MAGNETIC SENSOR DATA FOR SPATIAL MAGNET POSITIONING” са ауторима: Владимир Сибиновиц и Мирко Раковић. Затим је Игор Бабић презентовао рад под називом “DEVELOPMENT OF ROBOT CELL WITH SCARA ROBOT FOR HANDLING MOTOR STATORS” на ком су аутори Игор Бабић, Драгана Орос, Душан Јовановић, Андреј Чилаг и Мирко Раковић. У другој сесији је презентован рад који је добио награду за најбољи рад у оквиру секције за роботику и флексибилну аутоматизацију “MODELING, IDENTIFICATION AND COMPENSATION OF FRICTION IN SOLO12 QUADRUPED ROBOT” са ауторима: Владимир Митић, Владимир Сибиновић, Милутин Николић и Мирко Раковић.

Посета наших студената компанији 3Lateral

Део наших студента који су се такмичили на Еуробот такмичењу посетили су 28.05. компанију 3Lateral. Том приликом, фантастичан тим из 3Laterala је студенте упознао са иновативном технологијом која се развија код нас у Новом Саду. Студентима су представљене просторије за рад: радионица, лабораторија за оптику, лабораторија за електронику, системи за аквизицију података, опрема и развијена технологија. Обилазак је протекао уз опуштену атмосферу и пријатан разговор.
Желели бисмо да се захвалимо тиму из 3Laterala и домаћину Јелени Мијатовић која нас је угостила и организовала ово дивно искуство.

Тим „µ Robotics “ освојио друго место на европском првенсту у роботици Eurobot 2024

На овогодишњем европском првенству у роботици “Еurobot 2024” , Србију су представљале три екипе са Факултета техничких наука: „µ Robotics “, „Memristor“ и „TEAM: WALL-E“.

У конкуренцији 29 екипа из 14 земаља тим „µ Robotics “ освојио је фантастично друго место. Такмичење је одржано од 8. до 11. маја 2024. године у граду La Roche-sur-Yon у Француској.

Тема овогодишњег такмичења била је “Farming Mars”. Аутономни мобилни роботи су имали задатак да извршавају низ акција које су симболично представљале мисију тераформирања Марса, тј. припреме терена и формирања аутономне стаклене баште за узгој хране као предуслов за долазак и насељавање астронаута. Током меча који траје 100 секунди, роботи су морали аутономно, тј. самостално да се крећу, избегавају препреке и противничке роботе и притом реализују сопствене страгеје како би максимизовали број остварених поена, извршавајући неке од следећих симболички представљених задатака:
– пресађивање биљака и почетак њиховог узгоја,
– орјентисање соларних панела за напајање стаклене баште,
– опрашивање биљака,
– правовремено пуњење сопствених батерија и
– предвиђање доприноса усева.

Све три екипе из Србије су се после пет кола нашле у првих 16 места и пласирале у осмину финала. У коначном пласману прво место је освојила екипа „UCLouvain – BotAnnick“ из Белгије, друго место тим „µ Robotics“ из Србије, а треће екипа „Team Dynamics“ из Аустрије.

Честитамо тимовима представницима факултета и катедре, као и њиховим менторима.

Предавање представника компаније „Bosch“

У уторак 21.5.2024. на предмету Технологије паковања који слушају студенти треће године студија студијског програма Индустријско инжењерство, одржано је предавање представника компаније „Bosch“ Пећинци из сектора за паковање. Предавање је било је отвореног типа, тако да су могућност присуства имали и остали заинтересовани студенти Факултета техничких наука. Захваљујемо се представницима компаније „Bosch“ и надамо се наставку сарадње и у будућности.

Треће републичко такмичење из мехатронике за ученике средњих школа

 

Дана 10. 5. и 11. 5. 2024. године у „ПОЛИТЕХНИЦИ“ – школи за нове технологије одржано је Треће републичко такмичење из мехатронике за ученике средњих школа. Наша катедра је активно подржала ово такмичење па су доц. др Вуле Рељић и асистенти Николина Дакић и Владимир Јурошевић припремали задатке за такмичење а Вуле Рељић је уједно био и председник такмичарске комисије.

Такмичање се састојало из два дела: практичног (вреднованог са 150 поена) и теоријског дела (вреднованог са 50 поена). Ученици су показали завидно знање а прва три места заузели су ученици Техничке школе „Иван Сарић“ из Суботице, Техничке школе „Пожега“ и Машинско-саобраћајне школе из Чачка.

Факултет техничких наука на постољу „Business Run Subotica“

Представник Факултета техничких наука (ФТН) Стефан Маринков на „Business Run Subotica“ заузео је прво место, а екипно ФТН (Стефан Маринков, Ласло Тарјан, Никола Олушки) је заузео треће место иза Sojaproteina и Continental Subotica. Факултет су поред поменута прва три такмичара још представљали: Дејан Маринковић, Стеван Станковски и Немања Кашиковић.

Учешће на ПЛК такмичењу – 29. „Ajtonyi István“ Националном такмичењу из програмирања технологије контроле

Студенти мастер студија мехатронике Милица Васовић, Милош Радовић и Немања Жуљевић који слушају предмет Управљање кретањем заједно са својим професором др Ласлом Тарјаном од 16-18. априла 2024. године учествовали су на 29. „Ajtonyi István“ Националном такмичење у програмирању технологије контроле, који је по први пут одржан у Србији у Студентском одмаралишту на Палићу.

 

На такмичењу се студенти основних и мастер студија надмећу у знању из управљачких технологија. Првог дана такмичења се раде теоријски задаци, док се другог и трећег дана програмира ПЛК чији задатак је да управља унапред непознатом технологијом.

Прва технологија која се програмирала представља реалну технологију састављену од индустријског робота, електричног слајдера и индустријске камере.

 

Задатак је био да након иницијализације система камером идентификују објекти (предмети на слајдеру) и по одређеној рецептури посложе у три излазна канала. Такмичари су за програмирање овог задатка имали 5 сати времена, са два петоминутна прозора за тестирање.

Друга технологија која се програмирала трећег дана је виртуелна технологија која симулира рад у високорегалном складишту где се са два AGV робота требају реорганизовати палете.

 

Задатак је био да са AGV роботима са складишта где су палете организоване у 3×3 матрицу зелене палете преместе на зелене позиције (11, 12) а жуте палете прво преконтролишу на позицији 15 а затим преместе на жуте позиције (13, 14). Роботи су смели да се крећу само по одређеним смеровима и позицијама. Такмичари су и за програмирање овог задатка имали 5 сати времена, са два петоминутна прозора за тестирање.

Детаљно објашњење задатка се налази на видеу: https://youtu.be/hvqJyo-qGGQ

Наш тим је користио Фесто ПЛК CEC-CPX и у конкуренцији од 25 тимова освојио је 17. место освојивши Јунитрониксов ПЛК SM43-J-R20 као награду.

  

Одлазак на такмичење омогућила је компанија Фесто, са којим наша катедра има дугогодишњу сарадњу, и овом приликом им се захваљујемо.

Наш тим у медијима:

https://www.subotica.info/2024/04/17/takmicenje-u-programiranju-automastkog-rada-uredaja

Oдржано 21. Национално такмичење у роботици "Еуробот Србија"

5. и 6. априла 2024. године је на Научно-технолошком парку у Новом Саду одржано 21. Национално такмичење у роботици “Еуробот Србија”.
 
Пријављени тимови су били из Шида, Панчева, Београда и Новог Сада.  За такмичење се пријавило 16 сениорских екипа. Хомологацију је прошло 13 тимова, од којих су 4 тима средњошколци. На догађају су се окупили и бројни спонзори и донатори такмичења који су помогли да се израде роботи и организује догађај. 
 
Публика је имала прилику да види квалитетне роботе које су тимови направили, да ужива у неизвесним и ефикасним мечевима, а поред самог такмичења могли су да се упознају са неким од експеримената из лабораторија наше катедре.
 
Прво место заузео је тим “μ Robotics”, друго место је освојио тим “ТЕАМ: WALL-E”, а треће место освојио је тим “Memristor”, чиме су се пласирали на европско првенству у роботици Еуробот 2024 које ће се одржати у Француској од 8. до 11. маја.
  
Честитамо свим тимовима на учешћу и позивамо све да их подржимо на европском првенсту.

Учешће на 23. међународној научној конференцији INFOTEH-JAHORINA 2024

Чланови Катедре за мехатронику, роботику и аутоматизацију, Факултета техничких наука у Новом Саду, учествовали су на 23. међународној конференцији „INFOTEH-JAHORINA” која је одржана од 20. до 22. марта 2024. године у хотелу Рајска долина на Јахорини.

Након званичног отварања конференције, проф. др Стеван Станковски је  одржао предавање по позиву са темом „Да ли смо спремни за свакодневну употребу вештачке интелигенције?“. Дискутовало се о могућностима свакодневне примене вештачке интелигенције, али и мерама опреза и очувања људских вредности и интегритета.

Остали члланови катедре су узели активно учешће у презентацијама својих радова у усменим и постер секцијама.

Више информација о самој конференцији, зборнику радова итд. могуће је пронаћи на званичној страници конференције:

INFOTEH-JAHORINA 2024

Донација лаптоп рачунара компаније Continental Automotive Serbia

Компанија Continental Automotive Serbia је још једном показала своју подршку образовању донирајући 16 лаптоп рачунара Катедри за мехатронику, роботику и аутоматизацију. Свечаном догађају у среду, 13. марта присуствовали су представници ове компаније, заједно са представницима Катедре, чиме су наглашене важности сарадње између академске заједнице и индустрије. Донација је свечано уручена у Лабораторији за аутоматизацију и програмабилне логичке контролере. Професору Слободану Дудићу, шефу Катедре, лаптоп рачунаре је, у име компаније Continental, уручио Владимир Милосављевић, шеф пословног сегмента R&D Novi Sad „Komercijalna i specijalna vozila”.

Посета ученика ОШ „Петефи Шандор“
Катедри за мехатронику, роботику и аутоматизацију

Ученици ОШ „Петефи Шандор” посетили су једну од лабораторија Катедре за мехатронику, роботику и аутоматизацију где им је наш асистент Андреј Чилаг показао рад индустријских робота, којима су затим и сами управљали, а студенткиња мастер студија, Јелена Ћурчић, им је показала робота који је њен тим „Нео” припремио за овогодишње Еуробот такмичење.

Стручна посета студената Мехатронике фабрици Henkel

Катедра за мехатронику, роботику и аутоматизацију је за студенте IV године Мехатронике организовала стручну посету фабрици Henkel у Инђији, Србија. Посета је реализована током јануара месеца 2024. године.

Током ове стручне посете, студенти су имали прилику да се директно упознају са организацијом и управљањем процесима производње прашкастих и течних материјала. Поред тога, акценат је стављен на ток материјала, енергије и информација и начина добијања готовог производа од сировина.

Приказанo је доста практичних примера из области руковања материјалом, док је у технолошкој фази производног погона приказан SCADA систем. Примери који су студентима привукли доста пажње су практичне реализације различитих начина упраљања, системи за дозирање (аутоматско и мануелно), ултразвучно затварање амбалаже лепком, образовање јединичних терета (палетизирање), транспортни уређаји, заштита јединичних терета помоћу стреч фолија итд. Применом савремених техника код системима улазних и излазних складишта (WMS, Warehouse Management System), студeнти су могли да се упознају са начином планирања, управљања и контрoлисања расположивих ресурса.

Овом приликом отвориле су се могућности за даљу сарадњу у виду организације стручне праксе за наше студенте као и потенцијални заједнички пројекти.

Учешће на 19. међународној научној конференцији IS’23

Катедра за мехатронику, роботику и аутоматизацију као једна од четири катедре Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент Факултета техничких наука у Новом Саду учествовала је у организацији и раду 19. међународне конференције о индустријским системима (19th International Scientific Conference on Industrial Systems – IS’23), која је одржана 5. и 6. октобра 2023. године на Универзитету у Новом Саду. Чланови катедре своје радове презентовали су у оквиру секција „Production systems“ и „ Меchatronics, robotics and automation/Green Energy“.

Више информација о самој конференцији, зборник радова итд. могуће је пронаћи на линку:

https://www.iim.ftn.uns.ac.rs/is23/

Стручна посета фабрици Continental Automotive Serbia

Катедра за Мехатронику, роботику и аутоматизацију је за студенте IV године Мехатронике и Индустријског инжењерства организовала стручне посете фабрици Continental Automotive Serbia у Каћу. Посете су реализоване током априла и маја месеца 2023. године.

Овом приликом, студенти су имали могућност да се упознају са high tech системима за приказивање информација и мултимедијалног садржаја на екранима, који се производе у фабрици у Каћу. Студенти су имали прилике да се упознају са процесима производње, „чистом собом“, контролом квалитета завршених производа, итд. Поред тога, њима су представљени ContiMotion program плаћене праксе

Погледајте програм праксе

као и могућности запослења у фабрици и рад у савременој фабрици.